מדריך קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה – המדריך היחיד שתצטרכו

מהי קופת גמל להשקעה? למי זה מתאים? מה היתרונות והחסרונות של מכשיר החיסכון? האם יש הטבות מס בגין חיסכון בקופת גמל להשקעה?

המומחים של סירה פיננסים הכינו עבורכם מדריך בנושא, עם תשובות על כל השאלות הנפוצות אודות אפיק החיסכון המשתלם והגמיש שנועד להבטיח את העתיד הפיננסי שלנו.

מה זה קופת גמל להשקעה?

קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון גמיש ונזיל המיועד לציבור הרחב, שכירים ועצמאים כאחד. מכשיר החיסכון הייחודי מאפשר לנו לחסוך כסף במגוון מסלולי השקעה ובהתאם לרמת הסיכון המתאימה לנו, כמובן בהתאם לצרכים הספציפיים שלנו ולמשך כל תקופה שרק נרצה.

ראוי לציין כי קופת גמל להשקעה מאפשרת לנו להפקיד מדי חודש סכום קבוע או לבצע הפקדה חד פעמית, עד לתקרה המשתנה בכל שנה קלנדרית (נכון לשנת 2024 התקרה היא עד 79,005 ש"ח). הכספים הנזילים ניתנים למשיכה בכל עת, ללא קנסות פירעון אך בניכוי מס רווחי הון. מלבד זאת אנחנו יכולים ליהנות מהטבות מס משתלמות אם נבחר לקבל את הכסף כקצבה חודשית לאחר גיל 60.

למי זה מתאים?

באופן כללי, קופת גמל להשקעה מתאימה לכל מי שמעוניין לחסוך כסף בצד ליום סגריר, בכל גיל, ולמנף את כספו. מכשיר החיסכון יכול להתאים עבורנו בין אם אנחנו מעוניינים בחיסכון קצר טווח ובין אם ברצוננו לחסוך לטווח הארוך, בדרך כלל כתוספת לקצבת הפנסיה. בנוסף לזאת, זהו אפיק חיסכון משתלם אם אנחנו מעוניינים בחיסכון נזיל המאפשר לנו למשוך את הכסף בכל עת, ללא קנסות.

כדאי לדעת כי באפשרותנו לפתוח את קופת הגמל להשקעה כמכשיר חיסכון אטרקטיבי לילדים שלנו, ואנחנו יכולים לחסוך כסף באמצעות מכשיר זה לגיל הפרישה מהעבודה. אם נבחר להשקיע בקופת הגמל להשקעה לגיל הפרישה נוכל לשמור את הכסף עד אחרי גיל 60, למשוך אותו כקצבה חודשית, ליהנות מפטור מלא ממס רווחי הון, ובנוסף זו קצבה מוכרת הפטורה ממס הכנסה.

מה ההבדל בין קופת גמל רגילה וקופת גמל להשקעה?

המומחים של סירה פיננסים מסבירים לנו כי קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון חדש יחסית. המוצר הפיננסי הושק רק בסוף שנת 2016 על מנת לעודד את הציבור הרחב להשקיע ולחסוך כסף לעתיד. בעבר הלא רחוק, קופות הגמל שימשו כמכשיר חיסכון נפוץ למדי ורבים מהישראלים השקיעו באפיק זה, וכך יכלו למשוך את כספם במשיכה אחת; כלומר בצורה הונית וללא תשלום מס, לאחר ותק של 15 שנות חיסכון.

בשנת 2008 השתנה החוק וכספים שהופקדו בקופת גמל רגילה יועדו רק לחיסכון לגיל הפרישה בצורה של קצבה, ומשיכה שלא כדין כרוכה בתשלום מס בשיעור של 35%. קופת גמל להשקעה נולדה כמכשיר חיסכון חדש ונזיל המציע יתרונות רבים, כפי שמייד נראה.

קופות גמל להשקעה – כל היתרונות במכשיר חיסכון אחד

בשנים האחרונות הפכה קופת הגמל להשקעה למכשיר חיסכון פופולרי ומבוקש, וחיסכון במכשיר זה מבטיח לנו את היתרונות הבאים:

  • חיסכון לכל מטרה בהתאמה אישית – באפשרותנו לחסוך כספים לכל מטרה או לגיל הפרישה, ואנו יכולים לחסוך במכשיר זה גם עבור הילדים או הנכדים שלנו. ניתן לפתוח את הקופה על שם הילד או הנכד.
  • נזילות הכסף – אחד מהיתרונות המרכזיים של חיסכון בקופת גמל להשקעה הוא נזילות הכספים, ואנו יכולים למשוך את הכספים שצברנו באופן מלא או חלקי, בכל עת.
  • השקעה גמישה – ניתן להפקיד כספים במכשיר החיסכון הייעודי באמצעות הפקדות חודשיות או כסכום חד פעמי.
  • מגוון מסלולי השקעה ברמות סיכון שונות – לאחר פתיחת קופת הגמל להשקעה אנחנו יכולים לבחור את מסלולי ההשקעה המתאימים ביותר לצרכים הספציפיים שלנו, לפי רמות סיכון שונות בהתאם להעדפות שלנו, וניתן לפזר סיכונים באמצעות השקעה במסלולים שונים. יש אפשרות לעבור בין מסלולי השקעה ללא קנסות או עמלות.
  • הטבות מס – ניתן למשוך כספים בכל עת, ללא עמלות פירעון מוקדם וללא קנסות, בניכוי מס רווחי הון שחל רק על הרווח הריאלי. אם נבחר לקבל את הכספים לאחר גיל 60 נוכל ליהנות מפטור מלא ממס רווחי הון, זו הטבה משתלמת שכדאי לנצל.

איך מצטרפים לקופת גמל להשקעה?

ניתן להצטרף לקופת גמל להשקעה בקלות ובאופן דיגיטלי לחלוטין, מכל מכשיר ובכל שעה, ותוך מספר דקות אפשר להפקיד את הכסף באופן קבוע וחודשי או באמצעות הפקדה חד פעמית.

כדי לבחור נכון את מכשיר החיסכון מומלץ לפנות ליועצים המנוסים של סירה פיננסים, מאחר שיש לא מעט קופות גמל להשקעה, ובנוסף חשוב לבחור נכון את מסלולי ההשקעה ולהשוות ביצועים של הקופות השונות.

אגב, אם יש לנו קופת גמל להשקעה באחת מסוכנויות הביטוח או באחד מבתי ההשקעות, אנחנו יכולים לבצע ניוד של מכשיר החיסכון, וכל שעלינו לעשות הוא למלא טופס בקשה להצטרפות ולהעברת הכספים.

השוואת קופות גמל להשקעה

כל קופות הגמל להשקעה מציעות לחוסכים מגוון מסלולים ברמות סיכון שונות, לכן הבחירה עשויה להיות מעט מורכבת ומבלבלת.

כדאי לדעת כי חברות הביטוח ובתי ההשקעות המנהלים מכשיר חיסכון זה, מציעים מסלול כללי שבו מדיניות ההשקעה היא בכפוף לשיקול דעתם של יועצי ההשקעות בחברה: מסלול מניות, מסלול אג"ח משולב עם חשיפה למניות בשיעור של החל מ-10%, מסלול שקלי לטווח קצר, מסלול פסיבי ולרוב יש גם מסלול הלכה הנמצא תחת פיקוח הלכתי.

כדי לבחור נכון את הקופה ומסלולי ההשקעה אין לוותר על סקר שוק והשוואת ביצועים ותשואות של קופות הגמל השונות להשקעה, אך הדרך הנכונה והבטוחה לקבלת החלטה נכונה היא לקבל ליווי וייעוץ מקצועי הניתן על ידי המומחים המנוסים של סירה פיננסים.

איך להשקיע נכון בקופת גמל להשקעה?

כדי שנוכל להשקיע נכון במכשיר החיסכון עלינו לבחון את המסלולים האפשריים, להשוות תשואות לאורך זמן ולהתייעץ עם המומחים. בשלב הראשון עלינו להחליט למי מיועד החיסכון ומה מטרתו, כלומר האם ברצוננו לחסוך לכל מטרה, לילדים או לגיל הפרישה. בנוסף, עלינו להחליט האם אנו מעוניינים בחיסכון לטווח קצר, בינוני או ארוך, ורק כך נוכל לבחור נכון את המסלולים, ובהתאם לצורך לפזר סיכונים בין מספר מסלולי השקעה.

כולנו מעוניינים לחסוך כסף בצד לכל מטרה וכמובן גם לגיל הפרישה. כדי לתכנן את העתיד ולחסוך מספיק כסף עלינו לנהל תיק השקעות מגוון, ואחר מהמכשירים האטרקטיביים והפופולריים כיום הוא חיסכון בקופת גמל להשקעה. כדי ליהנות משקט נפשי ועל מנת להבטיח את העתיד הפיננסי שלנו או של הילדים והנכדים שלנו – רצוי לקבל שירות מקצועי מיועצים מנוסים וממנהלי תיקי השקעות מוסמכים ויעילים, וכאן המומחים של סירה פיננסים נכנסים לתמונה.

סוכנות הפיננסים וההשקעות סירה מתמחה במוצרי השקעה ייחודיים שעד כה היו שמורים למשקיעים כשירים בלבד ומנגישה אותם לקהל הרחב. צוות מומחי ההשקעות של סירה הוביל כבר עשרות לקוחות בגיל פרישה לחיסכון פנסיה אופטימלי ותוך מחויבות מלאה לאינטרסים שלהם ועתידם הכלכלי. הפליגו איתנו למחוזות הביטחון והשגשוג.