מדריך איתור כספים אבודים

מדריך איתור כספים אבודים: אל תוותרו על אף שקל

מה זה אומר לאתר כספים אבודים? אילו סוגי כספים אבודים יכולים להיות לנו? האם נוכל לאתר כספים וחשבונות בנק לא פעילים גם של קרובי משפחה שנפטרו?

מה עלינו לעשות לאחר שאיתרנו חסכונות פנסיוניים ופוליסות לביטוח חיים על שמנו או על שם קרוב משפחה שאנו יורשיו על פי דין? מדוע כדאי לבצע איתור כספים אבודים בעזרת היועצים המנוסים של סירה פיננסים?

מהם כספים אבודים?

על פי נתוני משרד האוצר יש מעל 15 מיליארד שקלים המוגדרים ככספים אבודים. אלו הם כספים ששייכים לנו, אזרחי מדינת ישראל, שאיננו מודעים לקיומם. לא פעם אנו מחליפים עבודה, עובדים במספר עבודות במקביל או שקרוב משפחה שלנו הותיר אחריו חסכונות; לכן אין זה פלא שגם אנחנו יכולים לאתר כספים השייכים לנו, שאיננו מודעים לקיומם. בנוסף ניתן גם לאתר חשבונות בנק לא פעילים ששכחנו מקיומם, או שיש בהם כסף השייך לקרוב משפחה שנפטר והוריש לנו את רכושו.

כספים אבודים הם אותם כספים הנמצאים בבעלותנו, אך שכחנו מקיומם או שאיננו זוכרים היכן הם נמצאים. כדי לאתר כספים אבודים כדאי לעצור לרגע ולבדוק האם פתחנו בעבר חשבונות בנק וחסכונות ורצוי גם לבדוק האם ירשנו כספים מקרוב משפחה שנפטר, אך שכחנו מקיום הכספים האלו, מסיבות כאלו ואחרות.

אילו סוגי כספים אבודים נוכל לאתר?

איתור כספים אבודים מאפשר לנו למצוא כספים השייכים לנו שאיננו מודעים לקיומם או ששכחנו מהם. סוגי הנכסים שנוכל לאתר בבדיקה:

חסכונות פנסיוניים

בעת חיפוש כספים של שמנו נוכל למצוא מידע על חשבונות קיימים בחסכונות פנסיוניים המיועדים לגיל הפרישה מהעבודה, ובהם קרנות פנסיה וקופות גמל. כמו כן, נוכל לאתר חשבונות פעילים בפוליסות לביטוחי חיים על שמנו הכוללות מרכיב חיסכון, פוליסות של ביטוחי מנהלים עם מרכיב חיסכון לגיל הפרישה, ובנוסף נוכל למצוא מידע על קרנות השתלמות ועל פוליסות ביטוח למקרה מוות ללא מרכיב חיסכון. החיפוש מאפשר לנו לאתר חסכונות פנסיוניים לא פעילים, ולמעשה אלו כספים שהפקדנו בעבר ושכחנו מקיומם.

חשבונות וחסכונות לא פעילים בבנקים

בעת איתור כספים אבודים יש סיכוי שנוכל למצוא מידע על קיומם של חשבונות וחסכונות לא פעילים בבנק זה או אחר, בדרך כלל בגלל חשבון בנק שפתחנו בעבר אך החלפנו אותו בשלב כלשהו בחיינו ופשוט שכחנו מקיומו. הבדיקה מאפשרת לנו למצוא מידע על חשבונות עו"ש לא פעילים, פיקדונות לא פעילים (שקליים או מט"ח), חסכונות לטווח בינוני או ארוך ששכחנו מהם ועוד. חשוב לציין כי חשבונות ופיקדונות לא פעילים בבנק הם חשבונות עו"ש ופיקדונות שחלפו מעל 10 חודשים מיום קבלת ההוראה האחרונה מאיתנו.

פוליסות ביטוח

בבדיקה נוכל לאתר פוליסת ביטוח שאינה בתוקף, בדרך כלל ביטוחים המשמשים לחיסכון לגיל הפרישה, למשל ביטוח חיים או פוליסת ביטוח למקרה מוות.

כספי ירושה

באמצעות איתור כספים אבודים נוכל למצוא מידע על כספים שירשנו מקרוב משפחה שנפטר, כגון: חשבונות בנק, חסכונות ופיקדונות בבנק, ביטוח חיים על שם קרוב המשפחה שנפטר, חסכונות פנסיוניים וכו'.

מה הסיכוי שיש לנו כספים אבודים?

הסטטיסטיקה מוכיחה כי לרובנו יש כספים אבודים שממתינים לנו אי שם ועלינו רק לאתר את מיקומם ולדרוש אותם. אם איננו יודעים האם יש לנו כסף אבוד בסכום כזה או אחר כדאי לנו לענות על השאלות המנחות הבאות:

  • האם החלפנו חשבון בנק בעבר?
  • האם עבדנו במספר עבודות במהלך חיינו?
  • האם פתחנו חיסכון פנסיוני חדש בעקבות מעבר לעבודה חדשה?
  • האם רכשנו פוליסת ביטוח דרך מקום העבודה, במקביל לביטוח שרכשנו באופן פרטי?
  • האם השקענו כספים בקרן השתלמות ושכחנו מקיומה?
  • האם קיבלנו ירושה מקרוב משפחה שנפטר אך לא בדקנו את החסכונות הפנסיוניים שלו?
  • האם קיבלנו נתח בירושה של אדם קרוב, חבר או בן משפחה ולא ידענו על כך?
  • האם מצאנו ניירת ודוחות בבית על חיסכון פנסיוני, ביטוח או חשבון בנק ואיננו זוכרים מה קרה איתם?
  • האם הבחנו בתלוש השכר כי אנחנו מפרישים כספים לחיסכון פנסיוני או לביטוח אך אין לנו דיווח עדכני לגבי כספים אלה?

איך נוכל לאתר כספים אבודים?

כדי לאתר כספים אבודים כדאי להשקיע זמן בתהליך ולבצעו באופן יסודי. יש מספר שלבים לאיתור כספים אבודים, ומומלץ להיעזר בשירות החינמי הניתן באמצעות הר הכסף ואתר המסלקה הפנסיונית. בנוסף כדאי להיעזר בשירות המקצועי של סירה פיננסים:

בדיקה באתר הר הכסף

משרד האוצר הקים את אתר הר הכסף – שירות חינמי לאיתור כספים אבודים. האתר ידידותי למשתמש ויש בו שני מנועי חיפוש לאיתור חסכונות פנסיוניים, קרנות השתלמות וביטוחי חיים, כאשר מנוע אחד משמש לאיתור הכספים על שמנו והמנוע השני משמש לאיתור כספים על שם קרוב משפחה שנפטר. כמו כן, האתר מציע שירות חינמי לאיתור חשבונות בנק ופיקדונות לא פעילים על שמנו או על שם קרוב משפחה שנפטר.

בדיקה באתר המסלקה הפנסיונית

אתר המסלקה הפנסיונית מסייע לנו לאתר את המוצרים הפנסיוניים שיש לנו, אלו מוצרים שנועדו להבטיח את עתידנו בגיל הפרישה ולספק ביטחון פיננסי לנו ולבני משפחתנו במקרי מוות, נכות ואובדן כושר השתכרות. הבדיקה כרוכה בעלות סמלית, כ-20 ₪ בלבד, ונוכל לקבל מידע עדכני על כל מוצרי החיסכון הפנסיוני השייכים לנו, לרבות מידע על החסכונות והביטוחים.

בדיקת תלושי שכר ודיווחים

רובנו לא באמת עוקבים אחר הדיווחים שאנו מקבלים מהגופים הפיננסיים שמנהלים את החסכונות הפנסיוניים, קרנות ההשתלמות וכד'. לכן, חשוב לבדוק את תלושי השכר ולנסות לאתר כספים אבודים ששכחנו מקיומם, באמצעות עיון בקטגוריית הניכויים ופנייה ישירה לחברות המנהלות את החיסכון ששייך לנו.

בדיקה יסודית ומקצועית על ידי מומחים

זו הבדיקה היסודית והמקיפה ביותר לאיתור כספים אבודים, ומעבר לאיתור הכספים ששכחנו או לא ידענו על קיומם, הבדיקה מסייעת לנו להבין מי מנהל את החסכונות הפנסיוניים שלנו, כמה דמי ניהול אנחנו משלמים עבור הטיפול בתיק הפנסיוני, האם יש לנו כפל ביטוחים ועוד. הצוות המנוסה של סירה פיננסים מתמחה באיתור כספים אבודים ומציע שירות זה בעלות סמלית ושווה לכל כיס.

מה לעשות אם איתרנו כספים אבודים?

אם הצלחנו לאתר כספים אבודים, לבד או בעזרת המומחים של סירה פיננסים, עדיין מוקדם מדי לפתוח שמפניה וחשוב לפנות לייעוץ מקצועי כדי לקבל החלטה נכונה מה לעשות עם הכספים שמצאנו. הלכה למעשה, יש לפנינו שלוש אפשרויות שונות:

משיכת הכספים

אנו יכולים להורות לגופים הפיננסיים לשחרר עבורנו את הכסף ששייך לנו, אך עלינו לבדוק היטב האם יש קנסות ועמלות בעת משיכת הכסף, או האם המשיכה תביא לביטול הטבות ייחודיות שלא כדאי לפספס.

העברת הכספים האבודים לחסכונות פעילים

אחת מאפשרויות הפעולה היא להעביר את הכספים שאיתרנו לחסכונות פעילים אחרים (או להעביר חשבון בנק), אך ראשית עלינו לבדוק היטב האם התנאים שיש לנו בחיסכון הפעיל טובים יותר מהתנאים הקיימים. יש אפשרות לנייד כספים בחסכונות הפנסיוניים אך במקרים מסוימים כדאי לנו לסגור חוב או לפרוע הלוואה יקרה במקום להגדיל את החיסכון הפעיל שנועד להבטיח עתידנו.

השארת הכסף במקומו

ישנם מצבים שבהם עדיף לנו להשאיר את הכסף האבוד במקומו, כדי שלא לפספס הטבה ייחודית, ליהנות מדמי ניהול נמוכים, מריבית גבוהה מהממוצע ועוד. במקרה זה חשוב לעדכן פרטים ולוודא כי נקבל דוחות תקופתיים באמצעות המייל או הדואר.

אם איתרנו כספים אבודים כדאי לפנות לייעוץ ולקבל החלטות פיננסיות שקולות וחכמות, בהתאם למצב הכלכלי שלנו, ותוך מחשבה לעתיד.

לשירות איתור כספים אבודים על ידי היועצים המנוסים של סירה פיננסים – התקשרו או השאירו פרטים ליצירת קשר באתר.

סוכנות הפיננסים וההשקעות סירה מתמחה במוצרי השקעה ייחודיים שעד כה היו שמורים למשקיעים כשירים בלבד ומנגישה אותם לקהל הרחב. צוות מומחי ההשקעות של סירה הוביל כבר עשרות לקוחות בגיל פרישה לחיסכון פנסיה אופטימלי ותוך מחויבות מלאה לאינטרסים שלהם ועתידם הכלכלי. הפליגו איתנו למחוזות הביטחון והשגשוג.